Sesleri Klonlamak için Geliştirilen Yeni Teknoloji


Kanadalı bir şirket, gerçek seslerle eşleşen yapay sesler geliştirmek için yapay zeka tekniklerini kullanıyor.

Geçtiğimiz ay Bloomberg’in Ashlee Vance, geliştirdiği yazılımı tartışmak için Montreal merkezli bir AI şirketi olan Lyrebird’in kurucusuyla görüştü.

Şirket Vance’ın sesini kaydetti ve birkaç dakika içinde klonladı. Alman haber ajansına göre, AI versiyonu, Vance’nin annesi ona telefon edince, Vance’nin annesi oğlundan ziyade bir bilgisayarla konuştuğunu fark etmemişti.

Lyrebird’ün teknolojisi, Buz Kovası Mücadelesinin kurucularından Pat Quinn de dahil olmak üzere insanlara yardım etmek için çoktan kullanıldı.

Quinn, ALS’den ya da sonunda sesini alan motor nöron hastalığından muzdarip. Lyrebird konuşmalarında daha önce kullandığı metin-konuşma robotik sesini değiştirmek için konuşmalarının video kliplerini kullandı.

CNET.com web sitesi, ancak, klonlama seslerinin teknolojinin olası kötüye kullanılması ihtimalini artırdığı konusunda uyardı.

Vance, Başkan Donald Trump’ı yapay bir sesle taklit etmek için dijital kargaşa olasılığını artıran Lyrebird’ü kullandı.

Lyrebird’in kurucularından Jose Sotelo, videoda şunları söyledi: “Teknolojimizin olumlu şeyler için kullanılmasını istiyoruz. Korkmamız gereken bir şey değil. Bu bizim hevesli olmamız gereken bir şey. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir