Twitter Kullanıcıları: Sabah Rasyonel, Gece Duygusal


Twitter kullanıcılarının çoğu sabah rasyonel ve analitik bir düşünceye sahip olurlar ve gece boyunca daha duygusal hale gelirler, tweetleri analiz eden yeni bir büyük çalışma.

Bu sonuçlara ulaşmak için İngiltere’nin Bristol Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Twitter’da 800 milyondan fazla kullanıcı tarafından yazılan sekiz milyardan fazla kelimeyi analiz etti.

Yapay Zeka Profesörü Nello Cristianini ve meslektaşları, dört yıl boyunca İngiltere’deki 54 ana şehirden Twitter’da analiz edilen haberleri değerlendirdiler. Alman Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, tweetler farklı düşünce modellerine bağlı 73 göstergeye göre sınıflandırıldı.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan çalışma, 5 ve 6’da yayınlanan tweet’lerin mantıksal düşünme, zeka ve eğitim ile ilgili en fazla sayıda kelimeyi içerdiğini ortaya çıkardı.

Bu dönemde kaydedilen tweetlerde başarı ve güce atıfta bulunan kelimeler de önemli ölçüde bulunmaktadır. Aynı zamanda, tweets kalıpları akşamları ve geceleri değişerek daha duygusal ve dikkati dağıtıyor. Tweets genellikle 3 ve 16’da daha sosyal, varoluşçu düşünme ve olumlu duygular ifade eden kelimelerin daha fazla olduğu yerlerdir.

Genel olarak, çalışma dil kullanımının gün boyunca insan vücudunun koşullarına göre kuvvetle ve tahmin edilebilir şekilde değiştiğini ve kandaki sinir aktiviteleri ve hormon düzeylerindeki farklılıklara karşılık geldiğini göstermiştir.

Çalışmanın profesörlerinden biri olan Stafford Lightman, “İnsan ritimleri insan vücudundaki çoğu sistemin önemli bir özelliği.”

“Sosyal medya içeriğinin uygun analizi hem sosyal hem de biyolojik bilimler için değerli bilgiler sağlayabilir. Hala en iyisini nasıl yapacağımızı anlamaya çalışıyoruz, ”diye açıklıyor Cristianini.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir