Portatif El Konsollarının 30 Yılı!

Game-Watch-1982

1982: Game & Watch

Donkey Kong, Super Mario gibi birçok Nintendo klasiğinin temelleri Game Boy’un selefi ‘Game & Watch’a dayanıyor.

fame-pocket-computer

1984: Game Pocket Computer

Game Pocket Computer o gün için inanılmaz özelliklere sahipti: yön düğmesi, dört düğme ve kasetlerle gelen oyunlar. Ancak konsol için sadece beş oyun mevcuttu ve konsol, Japonya dışına çıkmayı başaramadı.

game_boy

1989: Game Boy

Cihaz bir yön düğmesine, iki düğmeye, select ve start düğmelerine sahipti. Konsolla gelen ilk oyun ise ‘Tetris’ti. ‘Direct-link’ adındaki kabloyu kullanarak oyunları arkadaşınıza karşı oynamanız da mümkündü. Uygun fiyatı ve sunduğu oyun çeşitleriyle dünyanın en çok satan konsolu oldu. Game Boy serileri bugüne dek 200 milyon adet satıldı.

lynx

1989: Lynx

Atari ve Epyx tarafından geliştirilen Lynx, Game Boy’a rakip olarak ortaya çıkmıştı. Grafikleri Nintendo Game Boy’a göre oldukça iyiydi, ancak konsolun büyüklüğü ve fiyat farkı ona yetişmesini engelledi.

game_gear

1990: Game Gear

Renkli ekrana sahip olan Game Gear, Game Boy’dan daha büyük ve ağırdı. Bu konsol da Lynx gibi başarısız oldu. Ancak Sega oyunlarının çekiciliği sayesinde konsolun bugün bile hayranları var.

gameboy_color)

1998: Game Boy Color

Nintendo’nun ilk kayda değer renkli ekrana sahip taşınabilir oyun konsolu Game Boy Color oldu. Ekran, aynı anda 56 renk olmak üzere 32768 renk gösterebiliyordu. Cihaz, arkadaşlarınızla kızılötesi ara yüzü sayesinde kablosuz olarak oyun oynamanıza da izin veriyordu.

gameboy_advance_2001)

2001: Game Boy Advance

Cihaz, orijinal Game Boy’ların teknolojisini temel almayan ilk el konsoluydu. Konsolun ekranı daha büyüktü ve ekran artık yatay hale getirilmişti. Arka ışık gibi bazı özelliklerin eksikliği nedeniyle şirket konsol hakkında birçok eleştiri almıştı.

N_gage_2003

2003: nGage

Nokia’nın cep telefonu ve Game Boy melezi nGage, Sega, Activision ve Eidos’un iki elle oynanabilir oyunlarına yönelik bir klavyeye sahipti. Ancak cihaz istediği üne hiçbir zaman kavuşamadı. Bunun nedeni belki de cihazı kulağınıza koyduğunuzda komik görünmesiydi.

psp_2004

2004: PlayStation Portable (PSP)

Sony PSP, ‘en ciddi’ kabul edilen taşınabilir konsollar arasında. Cihaz inanılmaz bir grafik gücüne, büyük ve iyi bir ekrana sahip. Tek kişilik oyunlardan role-playing oyunlarında her tür oyun konsolda mevcut.

nintendo_ds_2005

2005: Nintendo DS

Nintendo DS ile Nintendo yeni bir çağ açtı. ‘DS’, ‘çift ekran’ manasına geliyor. Alt tarafta bulunan ekran ise dokunmaya karşı duyarlı. Cihazda entegre mikrofon, W-LAN özellikleri bulunuyor ve konsol, 9 metre içerisinde 16 kişinin bir arada oynamasına izin veriyor.

nintendo-dsi-2009

2009: Nintendo DSi

Nintendo DSi’nin üzerinde biri iç, biri dış tarafta olmak üzere iki VGA kamerası var. GBA slotu cihazdan kaldırılırken bir SD kart slotu eklenmiş.

nintendo-3ds-2011

2011: Nintendo 3DS

Mart 2011 sonunda çıkacak olan Nintendo 3DS, üç boyutlu oyun keyfini taşınabilir konsollara taşıyacak. Cihaz, seleflerini biraz hatırlatsa da gözlüksüz üç boyutlu oyun devrini açacak ve belki de Nintendo’yu el konsolları piyasasında yıllar sürecek bir liderliğe taşıyacak.