DirectX 12 Gücüne Güç Katmaya Geliyor

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 ile birlikte gelen DirectX 12’nin gücüne tanık olun. Yayınlanan bir video ile birlikte DirectX 12, farklılıklarını gözler önüne seriyor

directx-12-logo

Microsoft’un en güncel işletim sistemi Windows 10 ile eş zamanlı olarak çıkışını gerçekleştiren DirectX 12 için bir video yayınlandı. Microsoft tarafından yayınlanan videoda, DirectX 12 teknolojisini kullanan oyunları ve bu oyunların ne gibi farklılıklar sunduğuna yer veriliyor.

Tanıtım videosunda Deus Ex: Mankind Divided, Quantum Break, Forza Motorsport 6 Apex, Ashes of the Singularity, Gears of War Ultimate Edition, Fable Legends ve Just Cause 3 oyunlarına yer verilirken, bu oyunların DirectX 12 teknolojisiyle geliştirildiğinin altı çiziliyor.

Genel olarak DirectX 11 ile karşılaştırmasına da yer verilen videoda, DirectX 12’nin büyük ölçüde geliştirildiğini ve daha kaliteli olduğunu görüyoruz.

DirectX 12’nin performans olarak sunacaklarına baktığımızda, ek sürücü yükünü büyük ölçüde azaltmayı başarıyor. AMD’nin Mantle teknolojisine benzeyen arayüz, konsolunda ilerisinde bir verim düzeyi sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca DirectX 12’nin rendering hızı ve CPU güç tüketimi, önceki sürüme göre %50 ile %70 arasında daha verimli olduğunu belirtmekte fayda var.

directx_12_herojpg800x600_q96

NVIDIA’nın tüm Fermi modellerinde ve daha sonraki ekran kartı modellerinde desteklenen DirectX 12, büyük yenilikler sunacak gibi gözüküyor.